Božična večerja

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

20. nov 2005 20:00

Doma nam večerja na božični večer pomeni predvsem druženje in smeh, sveda ob hrani, ki jo imamo radi. Ne delamo ravno znanosti iz tega kaj in kako na mizo, pač pa če ima kdo kakšno posebno željo, jo upoštevamo - če jih je preveč, pa malo skombiniramo :) Saj je december vendar čas želja, pričakovanj in veselja! In tako ustrežemo vsakemu :) Najbolj pa nas veseli, da izjemno ustrežemo starim staršem, in večerjo vdno pripravimo pri njiju, v tisti dobri, stari, topli kuhinji, ki diši po domačnosti in prijaznosti.....No, da ne bom preveč dolgovezila - na mizi smo prejšnja leta imeli že lososa in različne zelenjavne priloge, sirove plošče, lignjevo solato, pitulice, potem tudi pečenega kopuna (petelina), jelenji golaž (domače meso) s polento in kruhovimi cmoki(z dodatkom jelenje salame-le za začimbo).....in potem ima tudi babica veselje ko se golaž kuha cel popoldan, da malo popazi nanj :) Nikoli ne pečemo kaj posebnega prav za ta večer, saj je drugih sladkih drobnarij dovolj (jih prinesejo tudi tete, nekaj jih ima babica, nekaj jih prinesemo še mi)...no, enkrat sem res pekla tudi Sacher torto - na željo brata :) Skartka trudimo se, da bi starima staršema predstavili jedi, ki jih še ne poznata in so jima na novo, seveda pa je zraven še nekaj "tradicionalnega", po čemer lahko seže vsak, ki mu nov okus ne odgovarja....... Tako kot pravi Dalsi, si tudi mi naredimo čisto družinski praznik, kar v bistvu Božič tudi je! In se ga tudi vsi vnaprej veselimo, nekaj pa k temu prispeva tudi hrana oz. večerja. Za letos še pa res nisem-nismo razmišljali, kaj bi....smo zaenkrat z obveznostmi preveč obremenjeni...se bo že pojavila počasi kakšna ideja - tudi z vašo pomočjo :=) Lep večer Zala Sporočilo je spremenil(a) _ZALA_ dne 20. nov 2005 20:02:17

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

21. nov 2005 12:51

Pri nas je božična večerja posebna predvsem v tem, da smo vsi skupaj. Je pa res, da se skupaj z mamo potrudiva in narediva kaj posebnega, nekaj kar ne kuhamo vsak dan. Zelo radi imamo skutno špinačne štruklje s katerimi je veliko dela, tako, da ponavadi pridejo na vrsto le ob posebnih priložnostih, kot npr. božič. Zraven pa še kaka pečenka in seveda potica. Je pa zato za novo leto ponavadi kaka novost, oz.hrana po koščkih, ker se praktično je celo noč. Ponavadi so to kakšni namazi, francoska, solatke,... in veliko drobnega peciva. In pa obvezno torta - pa ne zato ker je novo leto, temveč zato ker ima mami na Silvestrovo rojstni dan. Ana

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

27. nov 2005 21:30

Pri hiši smo sami odrasli. Večerja je na "počakanje", ker delamo še smreko, saj brat in svakinja vedno zamujata iz Ljubljane, moramo pa krasiti skupaj drevo in postaviti jaslice. Darila so že prej zavita. Med večerjo se odplazimo v skrivališče in skrivaj postavimo darila po smreko. Po večerji gremo v sobo in se "čudimo" darilom. Glavni si nadene božičkovo kapico in po imenih na paketih razdeli darila... Za božično večerjo rada pripravim praznično štruco ( sesekljano meso, mortadela, jajca v testu), ki se pripravi vnaprej, z omako iz gob. Pa tudi gobove palačinke se lahko pripravijo vnaprej. Drugi dan je potem kompletno kosilo.S kako novo idejo. Najbrž letos s tegale foruma. frina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

28. nov 2005 8:17

Pri nas doma je božična večerja tradicionalni družinski praznik. Čeprav so otroci že odrasli (moji 20 in 27, od svakinje malo manjši, 11 in 14), še napišejo pisma dedku mrazu za darila. Okrasimo smreko, pod njo zložimo darila, potem se zberemo, nekateri kakšno "zimsko" zapojejo (Siva kučma, bela brada, Sveta noč), potem pogledamo darila in - k mizi. Na njej pa obvezno polnjen puran (s suhim sadjem, kostanji), mlinci, rdeče zelje, skutni cmoki, trganci, več vrst solat, na koncu dorbno pecivo in potica, morda božično deblo. Obvezno ob tem dobro vino, otroci seveda kaj drugega. Pri nas božiča ne jemljemo kot verski praznik, pač pa družinski - deset nas je pod eno streho in poleg velike noči je to dan, ko pri večerji pri mizi res nihče ne manjka. O jedilniku pa letos razmišljam, da bi ga spremenili, morda se odločimo za kakšne ribe. Mamamia mamamia

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

28. nov 2005 10:07

Moram priznati, da se pri nas okoli bozica vse vrti okoli hrane. Glede na to, da polovica druzinskih clanov ne je mesa imamo tradicionalno ribjo pojedino. Zacnemo s penino, potem pa... Redno je na sporedu bistra skampova juha z rizevimi rezanci pa kaksen carpaccio, pogosto tunin, na rukoli, s parmezanom ali pa solata s hobotnico... Za glavno jed pa se pogosto odlocimo za kaksno kvalitetno ribo v soli, poleg pa razlicne solate in krompir. Ali pa hobotnica pecena v pecici s krompirjem in zelenjavo. Odvisno je tudi od tega, kaj dobimo svezega tisti dan na trgu. Poleg pa seveda kaksno fino vino. Za sladico pa zlata klasika > potice, piskotki... Potem na hitro pospravimo in gremo odpirat darila. Kako je lustno! Upam, da bo letos snezilo. Potem se bomo odpravili delat snezenega moza!

kepi  

član od: 23.7.2005

sporočila: 52

11. dec 2005 9:36

Kje pa kupite ali dobite ali celo naredite ,te kruhove skodelice? kepi

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

11. dec 2005 9:55

Kruhove skodelice se dobijo v Ljubljani v pekarnah,na tržnici.Za drugje ne vem. vemves

kepi  

član od: 23.7.2005

sporočila: 52

11. dec 2005 10:12

Kaj pa v Mariboru? Ve kdo zanje? Ali v Murski Soboti? Na Ptuju? kepi

Gabriela  

član od: 25.10.2003

sporočila: 112

11. dec 2005 10:37

V Ljubljani - na kateri tržnici? V BTC-ju? Tudi čez teden popoldan? Ali pa kje v Celju? (Doma sem namreč na sredini med Celjem in LJubljano) Tudi meni bi prišle te skodelice prav za božično večerjo. Koliko približno pa stanejo? Koliko časa pred uporabo jih pa lahko kupim? lp Gabi

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15175

13. dec 2005 10:47

Pri nas je bila lansko leto božična večerja lahka. Kupila sem morske liste že prej in jih malo prej odmrznila posolila, pokapala z limoninim sokom in opekla na hitro na mešanici olivnega olja in masla. Zraven sem ponudila zapečen krompirjev pire, ki sem ga nabrizgala z nastavkom za smetano, da je bilo lepše. Priložila sem še košček kuhaneposebne cvetače, ki je zelene barve in izgleda kot smreka. Skuhala nekaj belušev in jih opekla na maslu. Z drobnjakom sem jih povezala v butarico. Še skleda motovilca z jajci, dobro vino, svečke in bilo je hitro in zeo okusno. Predlanskim pa sem pripravila teletino v testu. Vzela sem slab kg telečjega stegna (odvisno za koliko oseb je) in ga začinila, dobro opekla v ponvi z vseh strani, da je bil že na pol pečen. Razvaljala odmrznjeno listnato testo malo bolj na debelo, obložila z prevretimi listi blitve in nanj položila meso in zavila v testo. Namazala z stepenim jajcem in iz preostalega testa izrezala majhne zvezdice in jih položila po testu. Dala v pečico in pekla še cca 1 uro pri srednji temperaturi.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti